לקבלת ניוזלטר וטיפים בנושאי פיתוח קול ושירה

מלא/י את הטופס:

איך להתגבר על פחד קהל משתק

October 27, 2015

 

אחד הדברים שחוזרים בטענות תלמידים בשעורים הוא – פחד הקהל שלהם, כזה שהוא כה חזק שהוא ממש משתק אותם עד כדי כך שלפעמים לא יוצא להם קול.

החוויה הזו היא כה קשה לחלק מהזמרים, עד שיש כאלה שוויתרו לגמרי על האפשרות להופיע בפני אנשים!

 

הדבר הציק לי מאד, ובמשך שנים חיפשתי אחר דרכים כדי לעזור או להקל על התלמידים במצב זה.

 

תחום הספורט ואמנויות הבמה מאד דומים מבחינות רבות, את זה הבנתי כבר לפני שנים רבות. הפסיכולוגיה של הספורט מתאימה לתחום השירה כמעט אחד לאחד.

 

הקשבתי להרצאה ב-Ted של Dr. Ivan Joseph – מאמן כדורגל.

בהרצאה שלו – The Skill of Self Confidence הוא מספר על שחקן שרצה לחזק את תנועת הזרועות שלו. מה הוא עשה? הוא תרגל 350 פעמים ליום, יום יום במשך 8 חודשים. הוא התגבר על הבעיה לחלוטין, התקדם ברמת המשחק שלו בצורה משמעותית ועלה לליגה מתקדמת יותר. קסם? לא, רק חזרתיות שוב ושוב עד להשגת המטרה.

 

רובנו מצפים להיות בטוחים בעצמנו ומסוגלים לבצע שיר על במה בקלות ובנינוחות, אבל אי  אפשר להגיע לחוויה הזו אם המשימה לפנינו היא חדשה לנו, ובמיוחד אם היא קשה ומפחידה אותנו.

 

דמיינו לעצמכם שדה שאתם רוצים לעבור בו, ויש בו שביל שאיננו ברור לגמרי. נתחיל ללכת בו, הלוך וחזור, יום-יום, עד שבהדרגה נראה איך השביל נעשה ברור יותר, "חרוש" למעננו, הצמחים השוטים שגדלו בו נעשים קטנים מיום ליום, והוא נעשה בסופו של דבר לשביל שלנו, שביל לכל דבר!

 

כמו ההליכה בשדה, החזרה על אותם השירים שוב ושוב, כולל התנועות הנדרשות והרגשות שעולים בכל פעם, תעזור להתמודד עם כל הפחדים בדרך, ובהדרגה הם פשוט יעלמו. גם אם לא נאבד את הפחד לגמרי, זה כבר לא יהיה ברמה איתה התחלנו.

 

יש כמהה תופעות נפוצות שבאות מפחד משתק:

יש זמרים שחווים פחד משתק עד כדי אובדן הקול, קוצר נשימה, הזעה מוגברת בגפיים או בכל הגוף, רעד בכל גוף ובמיוחד ברגליים, חוסר באוויר, רוק מוגבר, פה יבש. זה גורם לחוסר ריכוז בביצוע עצמו, יש ירידה משמעותית ביכולת שליטה הקולית, נעשות המון החלטות שגויות בזמן הביצוע, והדבר מוביל לשכחת המילים, שכחת המוזיקה ולשימוש פוגעני בקול. זמרים רבים מספרים על אובדן הקול באמצע הופעה, ורק מהסיבה של פחד גדול מדי, כזה שלא הצליחו להתמודד איתו.

 

Dr. Ivan Joseph מספר שהוא התאמן להרצאה שהיה צריך לשאת מול הראי, והיה מאד מרוצה מעצמו. כשאמר את ההרצאה מול אשתו וילדיו גילה שהוא מאד עצבני. אח"כ התאמן מול עוד אדם, ואז עוד כמה אנשים, ואז יותר, שוב ושוב, עד שכשהגיע להרצות מול 2500 אנשים –הוא כבר איבד את כל העצבנות בגלל היכולת שלו להתאמן כך.

הבעיה שהוא מציין אצל רוב האנשים היא שרבים מוותרים ומפסיקים לאחר הכישלון הראשון, במקום להמשיך בתרגול למשימה אותה רוצים לבצע.

 

האם קרה לכם שנכשלתם באודישן אחד, והחלטתם שיותר לא תעברו אודישן...?

האם קרה לכם ששרתם בטכניקה חדשה לכם, וכשזה לא הלך, הגרון אולי כאב, הסאונד הקולי היה לא מה שרציתם ותכננתם – ויתרתם?

רבים אומרים – "זה לא מתאים לי" - האודישן הזה, סגנון השירה הזה, השיטה הזו, הקבוצה הזו, כשבעצם הם מתכוונים (לרוב בצורה לא מודעת) "זה קשה לי".

 

זה מזכיר את ג'יי קיי רולינג, שנדחתה 12 פעמים (!!) לפני שמו"ל אחד הסכים להוציא לאור את "הארי פוטר" שלה...

אם כך, זה לא רק אימון חוזר, אלא גם, ואולי בעיקר – עקשנות ודבקות במטרה הם אלה שיעזרו לנו להשיג את מה שאנחנו רוצים להשיג.

 

 

מה אתם, הזמרים, יכולים לעשות בעניין?

כשאני עובדת עם תלמידים שלי שמספרים שהם מאד חסרי ביטחון בהופעה מו אנשים, או חווים את הפחד המשתק הזה (ברמות שונות), אני מציעה:

התחילו להופיע שיר חדש, 4-5 שירים או מופע חדש – מול המשפחה המצומצמת (3-5 אנשים), 4-6 חברים, משפחה וחברים (כ-10 אנשים).

במות פתוחות הן תופעה מבורכת שמאד עוזרת להתגבר על הקושי. תכננו לשיר שיר אחד בלבד כשאתם בתחילת הדרך, ודאגו להביא אתכם כמה חברים תומכים. בהמשך, כשתרגישו יותר נוח, בהדרגה הרחיבו את מספר השירים שאתם מופיעים איתם, נסו את השירים על הקהל, בדקו את תגובתו והתרגלו להיות במצב ההופעה שוב ושוב – עד שתחוו עלייה בביטחון וירידה ברמת החרדה.

---------------------------------------------------------------------------------------

אני רוצה להזמין אותך לקורס לביצוע מחזות זמר, "לכבוש את הבמה", בו אני מלמדת זמרים להתמודד עם הפחדים וחוסר הביטחון שלהם על הבמה, ודרך התהליך שעוברים בקורס מגיעים לתחושת ערך עצמי גבוה כזמרים (וכבני אדם...) והופכים להיות פרפורמרים הרבה הרבה יותר טובים! 

לקריאה ומידע על הקורס יש ללחוץ כאן

 

 

Please reload

Featured Posts

למה חשוב ללמוד להיות מורה לפיתוח קול?

September 25, 2018

1/10
Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive