חיפוש
  • תמי קצין חכמת הקול

למה כל-כך חשוב ללמוד את התווים של השיר


היום, בעידן היוטיוב, זמרים לומדים שירים ישירות מביצועים של זמרים אחרים. הם "חורשים" על הביצועים של זמרים שהם אוהבים ועושים כמיטב יכולתם לחקות אותם כמעט אחד לאחד.

כשאני דורשת מתלמידים שלי לשירה ללכת ולחפש את התווים, כשאני נותנת להם את התווים שלי (מצולמים כמובן) והם שוכחים אותם/לא מסתכלים עליהם, אני רואה שהם ממש לא מבינים לשם מה זה נחוץ.

ולמה באמת לעשות את הדרך, להתאמץ, לקרוא את התווים, להתבונן וללמוד את הליווי שאליו התכוונו המחברים, לקרוא את המילים, לעשות החלטות עצמאיות? הרי כל-כך יותר קל לגשת לביצוע של מישהו אחר, לתת לו סטטוס אלוהי וסמכות עליונה ופשוט לעשות את המקסימום כדי להישמע כמוהו.

כן זה יותר קל. אבל מה המטרה שלך בבחירה לשיר בצורה מקצועית?

כשאני שואלת זמרים את השאלה, התשובה בד"כ היא:

"להביע את עצמי בצורה אותנטית ומקורית משלי דרך השירה..."

באמת...???

לקחת ביצוע של אטה ג'יימס ל-Stormy Weather, עם כל הקישוטים והסלסולים שלה (שהם מקסימים בעיני), זה להיכנס לתוך הראש שלה, לתוך הלב שלה, לדרך בה היא גדלה כמוזיקאית, ההשפעות שהיא ספגה בחייה, ולביטוי האישי שלה לשיר. ואז באה זמרת צעירה, ורוצה למצוא את דרכה מהר-מהר ולבצע את השיר בפני אחרים, והיא מנגנת את הביצוע של אטה שוב ושוב, לומדת כל קישוט, לוחצת, לוחשת, צועקת – הכל בהתאמה עם האישיות של אטה ג'יימס. הזמרת הצעירה רצתה בכל ליבה להיות משהו מיוחד, אבל בעצם ביצעה "העתק-הדבק" ומחקה (erased) את עצמה במו ידיה.

מה קורה למילים של השיר? הן לא יכולות להיות נוכחות בשום דרך, כיוון שהזמרת עסוקה כאן בחיקוי בלבד, ולא במהות של השיר. מבע הפנים הוא בד"כ ריק, או לחוץ מדי, מלא מניירות שמנסות למלא את הריק הזה במשהו מלאכותי, "מלא רגש", כפי שרבים טועים לחשוב.

זמרים! זהו קול קורא! השיגו את התווים, לימדו אותם היטב ושירו את שיר כמו שהוא נכתב, קודם כל. רק לאחר שהטמעתם את השיר בתוככם, נתתם לו לגדול עליכם בצורה טבעית והדרגתית, התחילו לתת לו להשתנות בדרך משלכם, אם בכלל צריך לשנות משהו בשיר.

ואל תשכחו לקרוא את המילים, שוב ושוב, כדי לדעת על מה השיר בעצם.

אבל על כך במאמר נפרד.

מצורף קטע מ"אמריקן איידול", בו הארי קוניק ג'וניור (Harry Connick Jr) מאמן כמה זמרות צעירות לבצע סטנדרט ג'אז. ההערות שלו הן בול למטרה!

https://www.youtube.com/watch?v=-QKZ_xp4va0

אם מעניין אתכם ללמוד להיות מורים לפיתוח קול


0 צפיות

לרכישת הספר

"לעלות אוקטבה"

054-5703631 

תמי קצין - חכמת הקול

  • Grey Facebook Icon

כל הזכויות שמורות © תמי קצין, חכמת הקול