לעלות אוקטבה: ארגז הכלים של המורה לפיתוח הקול

 

(מתוך ההקדמה לספר)

הספר נולד מתוך הצורך שלי ללמוד את הנושא, מתוך החוסר במקום מסודר בארץ ללמוד אותו, ומתוך למידה בקורסים שונים והמון המון שעות קריאה של חומר מקצועי בנושא. במשך הזמן הבנתי שרבים ממורי הפיתוח הקול בארץ מלמדים ללא ידע נוסף ללימודי הקול האישיים שלהם, והדבר פוגם מאד ברמת ההוראה. הרי מה כל אחד יודע מלימודי הקול שלו? הוא יודע על בעיות הקול שלו בלבד...והרי אנחנו כה שונים, למרות שהמבנה הבסיסי של הגרון, הגב, עמוד השדרה וכו' – הוא אותו מבנה – עדיין יש אינספור וריאציות על כל גוף. ועדיין לא הזכרתי את מבנה האישיות השונה בכל אחד, מבנה רגשי, ויותר מהכל – הקולות השונים! אם כך – איך יכול זמר שלמד רק על קולו, גופו ואישיותו ללמד אחרים שכה שונים ממנו?

 

___________________________________________________________________

 

כמה מילים על אינטואיציה בהוראה:

רבים וטובים מלמדים שנים רבות בלי לדעת בעצם את האנטומיה והפיזיולוגיה של הקול והם סומכים יותר על אינטואיציה. אינטואיציה היא תוספת חשובה ליכולות שלנו כבני אדם, אבל היא לפעמים צודקת ולפעמים טועה ומטעה. גם מי שיודע עובדות טועה לפעמים, אין ספק בכך. אז למה בכל זאת? כי הידע האינטואיטיבי מסתמך ברובו על דימויים ותחושות אישיות של המורה ולכן קל יותר לטעות שם ולהטעות תלמידים שאינם מבינים את הדימוי המסוים שהמורה לימד אותו.

 

המסקנה שהגעתי אליה היא שעלינו לדעת דברים אובייקטיביים יותר על הנושא, כאלה שנוכל ליישם עם כל קול וכל אישיות, ראיה אובייקטיבית המבוססת על ידע מדעי שאיננו מושפע מראיית העולם האישית של כל מורה, ויחד עם זאת – ללמוד גם על הגישות השונות ללמידה, לרגשות, לגילאים השונים, לטיפוסים השונים. זהו מהות הספר שלי.

 

בספר לא אלמד טכניקה קולית מסוימת אלא גישה לקול ולהוראת הקול.

 

מטרתי לתת השקפת עולם רחבה וכללים בסיסיים שיעזרו לכם לדייק בכל סגנון, ארץ ותרבות. אפשר ליישם על כל סגנון ולהפריד בין דימוי ותחושות לבין אמת מדעית. עם דימויים אנו תמיד תלויים במה שמישהו אחר יגיד לנו, במקום לדעת משהו אובייקטיבי.

 

לי עצמי יש קשיים עם הבנה מדעית, אני אדם מאד רגשי ואינטואיטיבי, אבל הבנתי שלא אוכל להתקדם עם אסמוך רק על רגשות ואינטואיציה. בקורס כתיבה ספרותית, למשל – ההשראה הזו מתאימה. בריצת 100 מטר (ושירה היא ביטוי פיזי שנובע מרגשות!) – עלינו לדעת איך הגוף עובד במיטבו כדי להגיע לתוצאות מרביות.

 

אני מניחה שגישתי בספר מושפעת מהדרך בה אני מלמדת, אך צריך לזכור שיש אלפי גישות שנובעות מאישיות המורה והתלמיד ומהמפגש ביניהם. בגלל שאני רק אדם אחד, חשוב ביותר שתיקראו ספרות על הוראת הקול, תצפו בשעורים של מורים בכירים אחרים, ובהדרגה תגבשו לכם עמדה והשקפת עולם לגבי הוראת הקול.

___________________________________________________________________

 

למי מיועד הספר?

הספר מיועד לזמרים שרוצים ללמד פיתוח קול, למורים בתחילת דרכם וגם למורים ותיקים שאינם יודעים את המדע של הקול. גם מנצחי מקהלות יכולים לפתח את המודעות והבנה שלהם לגבי קולות הזמרים איתם הם עובדים, וכן  זמרים שרוצים לדעת יותר על הקול שלהם יכולים לקבל המון תועלת מהידע המועבר בספר.

ספר

לרכישת הספר

"לעלות אוקטבה"

לקבלת מידע נוסף, עדכונים וטיפים בנושא שירה

מלא/י את הטופס:

054-5703631 

תמי קצין - חכמת הקול

  • Grey Facebook Icon

כל הזכויות שמורות © תמי קצין, חכמת הקול